piątek, 9 grudnia 2016

Bento Sushi Warsztaty vol.1


Od jakiegoś czasu chodziły mi po głowie warsztaty, poprzez które nie tylko można byłoby zyskać praktyczne umiejętności, ale również chociaż namiastkę wiedzy o kulturze kulinarnej Japonii. Postanowiłam połączyć moje zamiłowanie do bento i sushi z ogromną wiedzą i praktyką w temacie sushi Ani z Sebu Sushi oraz ścieżką herbaty Piotra z Czaisz! Czajownia Wrocław. Udało się i mogliśmy zapraszać na Bento Sushi Warsztaty do MATSUMI Szkoły Języka Japońskiego. :)



Dzięki MATSUMI Szkole Języka Japońskiego, której raz jeszcze dziękuje za udostępnienie sali, mogliśmy stworzyć przyjazne i przytulne miejsce ze stanowiskami pracy, fartuszkami etc. i poczuć sie trochę jak za dawnych lat w szkole. :)  Program warsztatów był nieco napięty i zakłądał krótką część teoretyczną oraz dużo praktyki. W menu mieliśmy trzy rodzaje sushi: nigiri z łososiem lub krewetką, hosomaki z takuanem oraz futomaki z surimi, ale nie zabrakło również freestylowania i wymyślania nowych rolek, o czym za chwilę. :) 

 

Na pierwszy ogień poszło nigiri, chyba najbardziej tradycyjny rodzaj sushi, który stosunkowo łatwo przygotować. Pod okiem Ani wszyscy, poza małoletnimi uczetnikami, mogli spróbować swoich sił w krojeniu świeżego łososia bardzo ostrym nożem używając do tego specjalnej techniki cięcia. Następnie odpowiedno przygotowany ryż trzeba było uformować ugniatajac go delikatnie dłonią. Kilka kroków i nigiri lądowało w pudełku.   



Po nigri pod okiem Ani uczestnicy kręcili rolki, niekórzy podszkolili się we władaniu pałeczkami, a Ania udzielała rad i odpowiadała na wszystkie pytania, między innymi jaki ryż wybrać do sushi i jak go odpowiednio przygotować, czy gdzie najlepiej we Wrocławiu zaopatrywać sie w świeże ryby. Każdy adept sushi dostał po warsztatach rozpiskę, jak przygotować ryż do sushi w domowych warunkach oraz zestaw przepisów na sushi. 



Przez całe warsztaty towarzyszył nam Piotr parząc dla nas przepyszne japońskie herbaty. Mogliśmy spróbować między innymi zielonej haerbaty z prażonym ryżem (genmaicha), który został dodatkowo przez Piotra podprażony w specjlanym kominku, oraz czystej zielonej herbaty (sencha), a także czarnej herbaty z kwiatem wiśni. 




Uczestnicy poradzili sobie również dobrze z hosomaki, które mnie akurat wydają sie najtrudniejsze, mimo że jednoskładnikowe, oraz futomaki. W miarę tworzenia rolek, zapęłniały sie bento pudełka, któe z każdym kawąłkiem sushi robiły sie coraz apetyczniejsze. Dodatkowo każdy mógł przyozdobić swoje bento sprezentowanymi przez nas różowymi i żółtymi przekładkami (z jap. baran バラン). 





W pewnym momencie ktoś zapytał: a jak zrobić to sushi z ryżem na wierzchu? I w ten sposób doszła mini lekcja skręcania uramaki. Dodatkowo Piotr zaproponował, aby użyć listków wcześniej zaparzonej i wypitej przez nas zielonej herbaty. W ten sposób powstałą nowa rolka, którą roboczo Ania nazwała Czajmaki. :) Mam nadzieję, że trafi do regularnego menu. 



Bardzo podobały mi się pudełka stworzone przez uczestników - każde było unikalne i wypełnione po brzegi. Jadłoby się oczami. :) Wszyscy uczestnicy spisali się na medal. Bardzo podobało nam się zaangażowanie wszystkich i mamy nadzieję, że nauka nie pójdzie w las, a do pudełka. :)



Z tego miejsca dziękuję raz jeszcze Ani i Piotrowi za chęć bycia częścią tego małego projektu oraz wszystkim uczestnikom za ciepłe przyjęcie, wybaczenie potknięć i dobrą zabawę. :)


p.s. Już w lutym planujemy kolejne warsztatowe spotkanie. Szczegóły wkrótce! :)

2 komentarze:

  1. Świetna inicjatywa i super spotkanie. Nazwa czajmaki skradła moje serducho <3 Fajnie byłoby się kiedyś spotkać na takich warsztatach.

    OdpowiedzUsuń